Živá knihovna (ŽK) je poměrně nová metoda neformálního vzdělávání. První provedení se uskutečnilo na hudebním festivalu v Dánsku v roce 2000. ŽK staví na jednoduchém principu: „Potkej svůj předsudek! Namísto mluvení o něm, prostě ho potkej!“ ŽK funguje naprosto stejně jako běžná knihovna – Čtenář přijde a půjčí si na určitý časový úsek knihu. Po přečtení vrátí knihu do knihovny a (pokud bude chtít) může si půjčit další. Oproti klasické knihovně jsou tu tedy pouze dva základní rozdíly:
- Za půjčení se nic neplatí.
- Knihou v ŽK jsou lidé. Knihy a čtenáři tak vchází do osobního dialogu. Knihy a čtenáři tak vchází do osobního dialogu.
JAK TO FUNGUJE?
Funguje to totožně jako běžná knihovna. Čtenář přijde do Živé knihovny, kde se ho ujme knihovník. Nabídne čtenáři katalog s anotacemi knih, které jsou dostupné, seznámí ho s pravidly a zaregistruje. Čtenář si vybere knížku podle krátké anotace. U knihovníka zjistí, zda je možné si knížku zapůjčit. A pokud kniha není zrovna čtena někým jiným, tak ho k ní knihovník uvede. „Čtení“ trvá 20-30 minut. Na úvod se kniha čtenáři krátce představí a následuje prostor pro otázky a vlastní rozhovor. Pokud jsou otázky zodpovězeny před uplynutím výpůjční doby, je možné se rozloučit, knihu vrátit a vypůjčit si u knihovníka jinou. Naopak je možné knihovníka poprosit o prodloužení výpůjčky, ale pozor, aby na knihu již nebyla rezervace.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA
- Vypůjčení knihy je zdarma.
- Knihu si může vypůjčit jen registrovaný čtenář.
- Čtenář je povinen po uplynutí výpůjční lhůty vrátit knihu ve stejném stavu, v jakém si ji půjčil.
- Čtenář se chová ke knize s respektem a úctou.
